Wiele osób marzy o pięknej, drewnianej podłodze. Efekt ten uzyskamy dzięki dwóm zabiegom – lakierowaniu lub olejowaniu. Oba sposoby mają wspólny cel – ochronę drewnianej podłogi.

Sposób wykończenia powierzchni podłóg wpływa na jej stan po latach użytkowania. Dzięki dobrze dobranej warstwie ochronnej parkiet nie ulegnie zniszczeniu i w razie potrzeby możliwa będzie jego renowacja.

Lakiery dzielimy na podkładowa i nawierzchniowe. Podkładowe wypełniają pory drewna, nawierzchniowe które powodują, że drewno jest chronione przed uszkodzeniami. Oba lakiery uzupełniają się i o żadnym nie można zapomnieć podczas lakierowania. W pomieszczeniach najczęściej używanych przez domowników warto zastosować lakiery poliuretanowe. Tworzą one bardzo mocną powłokę odporną na uszkodzenia czy zadrapania. W pokojach dla dzieci najpraktyczniejszy będzie lakier wodorozcieńczalny, który po odparowaniu wody bardzo szybko wysycha i nie wydziela przykrego zapachu i jest nie toksyczny.

Oleje do podłóg dzieli się na twardniejące i nietwardniejące. Pierwsze z nich zawierają żywice naturalne lub sztuczne. Olej taki jest twardszy. Drugie to produkty naturalne, gdyż ich składnikiem jest np. olej lniany i słonecznikowy. Zazwyczaj wybór nie jest trudny i zależy od drewna, na które nałożona zostanie warstwa ochronna.

Dzięki olejowaniu podłóg drewnianych nasz parkiet lub deski drewniane nie tylko są idealnie chronione przed wszelakiego rodzaju uszkodzeniami zewnętrznymi, ale także wygląda bardzo elegancko i gustownie . Podłoga olejowana jest naprawcza. Olej podkreśla piękno drewna, wydobywa jego naturalną kolorystykę.